big_image

Local design with a new dimension

29/06/2015


Na Le Market som sa vybrala s jasným cieľom - podporiť ojedinelý projekt Metráže. Metráž spolu s Leedou zapojila do tvorby lokálneho dizajnu ženy bez domova, umožnila im v teple provizórnej dielne zdobiť kožené traky (kšandy) a tričká korálkami, flitrami, či zbytkami látok a následne si ich predajom trochu privyrobiť.

A že tomu bolo skutočne tak, každý bol šperk označený štítkom, aby bolo jasné, ktorá pani ho zdobila. Bolo skvelé vidieť skutočnú osobu za každým kúskom a reálne niekoho podporiť nákupom. Vdýchnuť predmetom život a poznať ich tvorcov znamená i zmenu správania sa k danému predmetu. Už to nie je 'jeden z mnohých náramkov z H&M-ka', ale je to kšanda od Vlasty, ktorú ručne vyšila. A to je základ pre slow fashion v praxi.

Som veľmi rada, že u nás vznikajú takéto projekty, podporujúce nielen vlastnú lokálnu tvorbu, ale i ľudí, ktorí to potrebujú. Držím tvorcom projektu i ženám palce :)

Viac o projekte si môžete prečítať na aktualne.cz.
Za fotky ďakujem talentovanej fotografke Martine Svobodové.

                                                                                                             ● ● ● ● ●
I went to Le Market with one thing on my mind - to support a unique project of Metráž. Metráž and Leeda invited homeless women into creative work and let them decorate Leeda's leather braces with beads, sequins or pieces of garment. What's more, by selling them, they could earn a little money.

And it was indeed so. Each piece even had a unique handmade label with the name of the creative mind who brought it to life. It was awesome too see, who really made the accessories. So unusual in comparison with anonymous goods in chains! It's not just 'one of many bracelets from H&M', but the brace from Vlasta, who adorned it by herself. And having personalized accessories or clothes is basically one of the keystones od slow fashion as well.

I'm glad, there are projects like that - supporting more than local design, but also having a charitable dimension. I'm rooting for the authors and brave women!

Pictures by: Martina Svobodovátrenchcoat: H&M Conscious
dress: Mango
sneakers: Nike
necklance: H&M
braces: Metráž

9 comments

 1. skvelý projekt :) je naozaj super, že môžeš vidieť koho reálne podporíš.. páči sa mi to :)
  http://bonesincouture.blogspot.sk

  ReplyDelete
 2. úžasný nápad :) musím povedať, že žienky sú ozaj šikovné ;)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  ReplyDelete
 3. Skvelý nápad, veľmi sa mi to páči. V Bratislave robí OZ P(l)uto už dlho podobnú vec, akurát tam sa predáva oblečenie a iné vecičky vyrobené prevažne v chránených dielňach. Vo SWEETER pletú zase panie dôchodkyne. Dúfam, že sa takéto projekty časom stanú úplne bežnou záležitosťou (teda - ešte viac dúfam, že bude menej ľudí v núdzi a na ulici a aj na stare kolená sa budú mať skvele, ale to je asi priveľa snenia).
  Je to inak smutné, koľko šikovných, často aj umelecky nadaných ľudí končí na samotnom okraji spoločnosti. Fakt sa to môže prihodiť každému... Snáď im takéto projekty pomôžu nájsť trochu pevnej pôdy pod nohami.

  ReplyDelete
 4. Fotky sú nádherné, chválim fotograku aj teba, vypadáš na nich vždy perfektne <3
  Je to super napád, páči sa mi. Ja zasa podporujem tvoje články, vždy sa dozviem niečo nové, čo som nevedela. :-)

  Dijoun&Klaudi

  ReplyDelete
 5. Super outfit a skvělé fotky!

  www.changingroom.cz

  ReplyDelete
 6. Perfektní fotky, outfit a super napad! taky bych chtela vedet kdo presne mademyclothes!:))
  Style by Eliza

  ReplyDelete
 7. Boze Siu, perfektna si ! Fakt mam rada tvoj blog ;)

  ReplyDelete