big_image

LIBRARY of BABEL

20/11/2015

index index index

Musí mať fashion blog výhradne články typu "dnes som mala náladu na zelenú bundu" alebo "mám hrozne rada svetre na jeseň, napríklad tento". Nie. Teda, stane sa. Ale nie dnes.
Dnes vám chcem povedať o najdivnejšej veci, ktorú som za posledný mesiac objavila. O Library of Babel, alebo prudko poslovenčené - o Knižnici Babylonu.

Library of Babel je stránka, ktorú vytvoril Jonathan Basile a obsahuje všetko čo už bolo, alebo by mohlo byť napísané. Fakt. Rozdelená do šesťuholníkových komôr, v každej 4 steny regálov s 5 policami a 32 knihami po 410 strán na každej polici, obsahuje všetky možné kombinácie 3200 znakov anglickej abecedy, čiarky, medzery a bodky, teda okolo 104677 kníh.
Shouldn't a fashion blog be only about 'today I'm wearing this awesome jacket with jeans' or 'I really likes sweaters in autumn'? No. Sure, it happens to everyone in a hurry. But not today. 
Today I'm gonna tell you about the most mind blowing thing I've heard in the last month. About The Library of Babel.

Library of Babel is a website built by Jonathan Basile and it offers everything that has been or could be written. Seriosly. Divided into pages and books, it's built to locate any 3200 character combination of English letters, comma, space and period, in one of about 104677 books.
Basile has organized it all into hexagonal chambers, each with 4 walls of bookcases, five shelves per wall, and 32 volumes per shelf.

Jacket: H&M // Dress: COS // Boots: EccoZaložená na princípe algoritmu vytvára každú možnú kombináciu znakov a výstup ukladá na jedno a to isté miesto po každý raz. Čo znamená, že obsah stránok je dopredu preddefinovaný, existuje a stačí ho iba nájsť. 
A nájsť tu možno úplne všetko. Každú kombináciu 3200 znakov. Teda každú knihu, ktorá kedy bola a bude napísaná. Každú hru, pieseň, vedeckú správu, súdne rozhodnutie, ústavu či písmo sväté.
Dokonca i môj dnešný článok. 
It works based on the algorithm Basile created. It can produce every possible combination and locate the same output every time. Which means everything that is on each page, is already predetermined. So, in a way, every page already exists and it only needs to be looked up.
You can find the permanent location for any 3200-character text.
You can find here every book that has ever been written, and every book that ever could be written - including every play, every song, every scientific paper, every legal decision, every constitution, every piece of scripture, and so on.
You can also find my today's article, just without the capitals and numbers.
Just try to type anything you want and see!

Tu sa prelína vynález s objavom. Môžeme vymyslieť niečo, čoho princíp (mám na mysli kombinatoriku) už existuje? Aká vec najviac zaujala v poslednej dobe vás?
This blurs the line between an invetion and a discovery. Did we discovered or invented that thing, if its description already existed? And what do you find the most mind blowing thing?
zdroj a podrobnejšie vysvetlenie:  Vsauce (na konci videa)
source and detailed explanation: Vsauce  (end of the video)


10 comments

 1. Neskutočne super článok, knižnica ma zaujala
  A tie fotky sú tak prenádherné! Kde sa nachádza také krásne miesto? :)))

  BibiBrooks

  ReplyDelete
  Replies
  1. jeee dakujem :) miesto sa vola Vestre Kirkegard - a je to park/cintorin v Kodani :) Videla som tam asi 3 vevericky pocas prechadzky okolo ^^

   Delete
 2. Fíha, to je teda vecička, ešte som o nej nepočula.

  ReplyDelete
 3. akú veľkosť tej bundy máš? :) mne sa strašne páči :3

  ReplyDelete
 4. Teda, tak to je fakt něco :O a ty fotky taky, prostě miluju zrzavé vlasy a ještě v kombinaci s tmavě zelenou, božéé! :)
  Young, wild and free

  ReplyDelete
 5. Tak ty fotky jsou solidní nářez! Krása střídá nádheru :)
  A zelená prostě zrzkám hrozně sekne

  ReplyDelete
 6. Zuzi, to o té knihovně si budu muset přečíst ještě jednou, ale fotky berou dech. jsi neskutečná víla !

  ReplyDelete