big_image

ICELAND - To The South

12/03/2016
After four days in the north of Iceland (click to read the part one HERE ), our road trip is taking us in a new direction. Bye bye, good weather, hello to the cloudy and windy south coast. Pity, that the South is the adventure-richest part of Iceland and we had such a bad luck with weather. Like Landmannalaugar - rainbow mountains, where we've planned to go, but it was all covered in snow and not accessible for tourists. At least we have another reason to come back to Iceland again!

Where we went, what we did:
Day 5
Day of glaciers! Went to Jökulsárlón - the glacial river lagoon in southeast Iceland, on the edge of Vatnajökull National Park. However, we had bad luck with the weather. It was very windy and cloudy and we missed the amphibian boat, and unfortunately, we hadn't had more time to wait to another boat. (next time !!)
Went to Skaftafell National Park, and see Svartifoss waterfall, one of Skaftafell's best known attractions, mainly for the basalt column walls that flank it.

Day 6
Visited the Reynisfjara beach, near the village of Vik, on the South Coast, very popular for the black sand and basalt columns.
Went to Dyrhólaey, the small peninsula located on the south coast
Saw the abandoned DC plane wreck on Sólheimasandur
Saw the Skógafoss waterfall, situated on the Skógá River in the south of Iceland
Explored the hidden beauty of Gljúfrabúi waterfall
Walked behind the Seljalandsfoss, 60 meters high waterfall with a foot path behind it
Day 7
Joined the The Golden Circle, a popular tourist route in the South Iceland
Explored Geysir, the Þingvellir national park, the Gullfoss waterfall, and Öxarárfoss waterfall (because day without a waterfall on Iceland, doesn't count!)

Day 8
All day long hike from the Hjálparfoss waterfall, situated in the lava fields north of the stratovolcano Hekla, to the waterfall Háifoss

Day 9
Visited Keriða volcano crater lake located in the Grímsnes area, where Bjork held her concert 5 years ago.

Iceland is well worth the visit for sure and if you want to enjoy your trip, I definitely recommend staying loner than a week. There are so many unique sights, from waterfalls to thermal baths, to volcanoes and glaciers, huge variety of hikes and outdoor activities that even two weeks with the everlasting sunshine of arctic days in June will definitely make you want more. The unique landscapes of this beautiful piece of Earth being torn apart between Europe and North America are a true experience for anyone who enjoys nature and can withstand an occasional gale and storm.

Po štyroch dňoch objavovania krás severu Islandu (ak ste nečítali článok, kliknite TU ), mierime na juh. Juh Islandu je turistický najpopulárnejší, pretože je tu veľa miest, ktoré sa oplatí navštíviť a sú relatívne blízko seba a blízko Reykjavíku. Ak bol sever Islandu a cesta po krajine vyľudnená a jediné živé tvory, ktoré ste mali možnosť stretnúť cestou, boli kone a ovce, na juhu to zaručene neplatí. Z Reykjavíku vychádzajú denne desiatky autobusov smerujúce ku Golden Circle, aby tam vyklopili lenivých turistov, ktorí sa prejdú k vodopádu a naspäť k autubusu, ku gejzíru a naspäť k autubusu, a tak ďalej. Pre mňa ako turistu na vlastnú päsť, "roadtripára", to bolo celkom iritujúce :D
Čo bolo horšie, mali sme i smolu na počasie, a po slnečnom severe nás juh bohužiaľ privítal oblakmi, z ktorých miestami i spŕchlo, a silným vetrom. Náš pôvodný plán navštíviť Landmannalaugar - oblasť známu ako mesačná krajina, sme navyše pre neschodnosť terénu museli zrušiť. Naša zabookovaná chatka bola celá zapadnutá v snehu :P Aspoň máme o dôvod viac, prečo sa na Island vrátiť!

Kde sme boli a čo sme robili
5.deň
Deň ľadovcov! Jökulsárlón - ľadovcová lagúna, je snáď najznámejším turistickým miestom na islande. Aký krásne asi môže byť, keď práve neprší, nefúka a svieti slnko? Zatiaľ si to môžem len predstavovať a dívať sa na dychberúce fotky na nete :D Nechápem tiež, že na mnohých takých fotkách nie sú ľudia. Nabudúce až sem prídeme, si musíme rozhodne vybrať lepšie počasie a stihnúť i amphibian, loďku, ktorá vozí ľudí pomedzi ľadovce. Tentokrát bol na ňu taký rad, že by sme čakali ešte asi hodinu.

6.deň
Prvou zastávkou bola sopečná pláž Reynisfjara na južnom pobreží Islandu, známa čiernym pieskom, stĺpovitými čadičovými skalami a skalnými ihlami. Následne nás vietor odvial na malý poloostrov Dyrhólaey a odtiaľ sme pokračovali ďalej smerom k opustenému vraku amerického lietadla na pláži Sólheimasandur. Zrútilo sa tam v roku 1973, všetci členovia posádky sa našťastie stihli katapultovať a vrak tam leží ako spomienka dodnes (alebo sa ho zatiaľ ešte nikomu nechcelo ho odtiahúť).
Po vraku nasledovalo čo? Presne tak, vodopád. Deň na Islande bez vodopádu akoby ani nebol a preto sme si dali vodopády rovno tri. Monumentálny (a turistický) Skógafoss, v skalách ukrytý Gljúfrabúi a Seljalandsfoss, ktorý si ako jediný pozriete zo všetkých strán, pretože sa za ním ukrýva (dosť upršaná) cestička.
7.deň
Ok, aj za cenu začlenenia sa do davu turististov, vybrali sme sa po stopách Golden Circle, a teda najznámejšieho okruhu nedaľeko Reykjaviku. Pozreli vybuchujúci Geysir a bublajúce sírne bahná navôkol, prešli sa cez národný park Þingvellir, a naštívili dva vodopády, Gullfoss a Öxarárfoss. Asi to inak nejde, vidieť tieto veci a vyhnúť ľudom. Musím povedať ze ľudoprázdny Island mi vyhovoval viac!

8.deň
Kedže nám zvýšil jeden deň naviac (na pôvodne plánované miesto Landmannalaugar sme sa kvôli snehovej kalamite nedostali), vybrali sme sa na pešiu túru od vodopádu Hjálparfoss k vodopádu Háifoss. Samotné vodopády podľa mňa nič moc, ale cesta viedla cez sopečné polia a kopce, občas popŕchalo, občas svietilo slnko, raz aj zasnežilo, takže o zábavu nebola núdza.

9.deň
Pred posledným bodom našej cesty, Reykjavíkom, sme sa zastavili pri jazere v krátere Keriða. Zaujímavosťou je, že tu pred piatimi rokmi koncertovala Bjork, inak ..také normálne jazero v krátere sopky. Po 8 dňoch na Islande ma už toto asi nejak nenadchne :D


Island určite stojí za návštevu a ak si ho chcete užiť, treba si vyhradiť určite viac ako týždeň. Toľko nádherných a unikátnych miest od vodopádov, po termálne kúpele, sopky, ľadovce, skvelý výber všemožných túr a športových aktivít, koľko ponúka Island, by s ľahkosťou vyplnili i mesiac plný júnových polárných dní večne nad obzorom vykuknutého slnka. Výnimočné výhľady na krásny ostrov, ktorý amerika a európa trhá na polovicu, sú (ne)skutočným zážitkom pre každého milovníka prírody, ktorý vie prežiť občasnú búrku a víchricu metajúcu vodu do tváre vyštípanej sviežim vzduchom.


5 comments

 1. Krásné fotky, jako obvykle! Nejpůsobivější jsou ty s vodopádem.

  ReplyDelete
 2. ooooch, to je TAKE KRASNE :) chcelo by to este jeden clanok s cenovou kalkulaciou a presnymi miestami, kde ste byvali a za kolko :D pre ludi, ktori by chceli vas vylet kompletne obslehnut ako napr. ja :D a este jedna otazka - to je fotene na nejaky specialny objektiv? ja sa v tychto veciach nevyznam, ale tie fotky maju taku nejaku vacsiu hlbku alebo co, ked to porovnam s mojimi fotkami zo zrkadlovky, tak tie su len take ploche alebo ako to nazvat, hory vyzeraju ako kopce a kopce ako rovina :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Diky :) Skusim to este dohladat a doplnit bud sem do komentara, alebo na fb, alebo do dalsieho clanku o Reykjaviku :)

   Delete
 3. prekráásne opäť. úžasné foto :)

  ReplyDelete
 4. nádhera! ty poslední fotky, to jste měli takovou chatičku jen pro sebe? to muselo být fajn... já ale pochybuju, že Bobíše někam na studený sever dostanu :D

  ReplyDelete