big_image

WHERE TO GO IN COPENHAGEN

03/06/2016


Tiež nikdy nechodíte do podnikov, ktoré máte v bezprostrednom okolí bydliska?

Nikdy som nebola ani v jednom podniku na ulici v Prahe, kde som predtým bývala, a dokonca, čo je väčšia hanba, ani v divadle, ktoré som mala 100 metrov ďaleko..
To isté sa opakuje teraz v Kodani. A vôbec mi to nevadí, lebo odbicyklovať sa na super miesto - to sú ako dve super veci v jednom!

Dnes som si pre vás pripravila taký krátky guide, kam ísť v Kodani, alebo tiež kam ja vodím návštevy. A bolo ich nemálo, takže miesta sú ozaj osvedčené!


Do you also usually skip the places near your home when you go out?

I've never been to any of the pubs or restaurants in the street in Prague I lived on, not even in the theatre 100m away from our apartment (what a shame!).
And the situation is not too much different for me while living in CPH. But as long as I bike everywhere, I don't really mind -- because biking to visit an awesome place is like having two awesome things together!

I made this short guide for you guys who are planning to visit Copenhagen. I always take my guests here, and as my friends keep coming since I've moved here, these places have really proven themselves in the past year.

WHERE TO GO
It's pretty clear to me that places such as Little Mermaid or Nyhavn belong to any tourist's starter pack, but let's just have a look at something you might not find in a paperback tourist guide.

to the Amager Strand- I've fallen in love with Copenhagen beach and it doesn't matter whether it's summer and I can sunbathe or just walk by the quayside and admire the winter wonderland. I even like the overall grayness of the area in winter months - gray sea, gray sky and the modern functional architecture bringing nature closer to the people and vice versa. Benches, paths for roller skaters and cyclists, piers looking at the sea, outlooks - all these things look gorgeous and make me happy.

to Copenhagen parks - it may sound weird, but the best way how to deeply indulge in the Danish atmosphere is to take a picnic basket, a blanket and go to a park and enjoy the sun. Whenever it's more than 10 degrees outside, Danes put on their short sleeves, grab a sixpack of Carlsberg and occupy every single free piece of a lawn. And you know what? -- Maybe there is really something to it. Me and my bf love to go to some of cph parks after work, take a pizza and beer with us and enjoy the nice weather (while it lasts!).

You can also sit by the canal at the library (The Black Diamond), around Islands Brygge, Kalvebod Bølge or near the Opera and there are plenty of free deck chairs all over the length of the canal where you can just chill out, or even swim in the canal if you want.
check out some culture - I would really recommend visiting Lousiana gallery located just 40 km away from CPH for sure (you can get a combined train+gallery ticket in the central station). If you don't have much time and wanna save some money, go to SMK - National Gallery of Denmark - with the largest collection of art in DK. Except for current exhibitions, the entrance is free. I'd also recommend Arken - Museum of Modern Art, located in Ishøj Strandpark 20km south of Copenhagen, but maybe I have enjoyed the bike trip to the museum and the artsy shop more than the actual museum itself, I guess :) The entrance is around 110 DKK.

to Malmö - I must say that except the airport, I have not been to Malmö, yet. However at least for half of our guests, Malmö was the highlight of their stay in my place (which is kinda sad), so I think I can recommend Malmö with a clear conscience. You can either take a bus or buy a ticket at the CPH central train station for approx. 100 DKK and the journey takes approx. an hour one way.

to Superkilen and Red Square - photogenic stripes on the ground, red walls, pink paths for pedestrians make this place a superb location for outfit photoshoots (in case some blogger is reading this). This place's got a lot more--it offers many functional designer pieces from world designers, such as a Czech bench, a Marrocan chess tables, Dutch bike stands and a bike pump, grills ready for preparing food - just bring your own coal, meat and a sixpack and chill out with your friends.


KAM ÍSŤ
Je mi jasné, že do povinnej jazdy každého návštevníka Kodane patrí Malá morská víla a prístav s farebnými domčekmi Nyhavn. Ale poďme si povedať pár tipov, ktoré vám vo sprievodcovi neporadia.

na pláž - pláž je moja srdcovka, či už sa vyhrievam na slnku v lete alebo prechádzam po pobreží a obdivujem zimnú nádheru. Páči sa mi dokonca i sychravé sivé nebo a more. S citom navrhnutá architektúra, ktorá nenarušuje prírodu a spája ju s ľuďmi: Lavičky, móla, cestička pre korčule či bicykle, 5 stanovíšť po pobreží s výhľadom a jedno zasahujúce do mora, aby sa ľudia mohli pohodlnejšie kúpať.

do parku - bude to znieť divne, ale najlepšie nasajete kodaňskú atmosféru keď sa s piknikovým košíkom vycapíte na deku v parku. Akonáhle zasvieti slnko a je nad 10 stupňov, ľudia nahodia krátke rukávy a obsadia vonku každý voľný kúsok trávy. A čo vám poviem -- fakt to má svoje čaro! My sa tak zvykneme po práci vziať so sebou pivo a pizzu a tešíme sa z pekného dňa.

Posedieť môžete aj okolo kanála pri knižnici (The Black Diamond) a žiaľ už zatvorenom Dóme Vízií (skvelý koncept to bol) a vôbec, po celej dĺžke kanála je veľa miest, kde sa nachádajú free lehátka, rôzne posedenia a móla s pristupom do vody. Zvláštne, že do Riegráčov či na Náplavku ma to nikdy bohvieako neťahalo, no tu si takýto vonkajší chill out doslova užívam. Ak ste už okúsili túto atmošku v Kodani a v Prahe, schválne mi dajte vedieť, či to máte rovnako. Vážne ma to zaujíma, či to nie je len môj konfirmačný bias (resp. presvedčenie seba samej o veci, ktorá chcem aby bola skutočná) alebo to tu má ozaj inú atmošku.

za kultúrou - určite odporúčam 40km od Kodane vzdialenú Lousianu. Keď nemáte toľko času a chcete ušetriť, choďte do SMK - najväčšej galérii umenia v Dánsku, zadarmo. Zaujímavé bolo tiež Arken, galéria moderného umenia, i keď mňa na ňom asi najviac bavil merch a cesta k nemu na bajku za krásneho počasia.

do Malma - musím sa priznať, že ak nerátam letisko, v Malme som nikdy nebola. No pre polovicu hostí u mňa bolo Malmö highlight celej návštevy (smutné, ja viem), takže i Malmö s čistým svedomím odporúčam. Cesta z hlavnej stanice v Kodani trvá približne hodinu a lístok stojí približne stovku (z autobusu je však lepší výhľad na Øresund bridge).

na Superkillen a červené námestie - fotogenické pruhy na asfalte, červené steny a ružové chodníky robia z tohto miesta super lokáciu na fotenie outfitu (ak to náhodou číta i nejaká blogerka). Ďalšie veci čo ma tu bavia sú hojdačky a rôzne designové drobnosti, ktoré vytvorili pre Kodaň designéri z celej Európy (česká lavička, marocké stoly na šach, neviem-odkiaľ grily -- všetko free, pripravené na použitie. Stačí priniesť figúrky či uhlíky a mäso.)

KDE JESŤ
Serenity Cupcakes- Najlepšie cupcaky aké ste kedy jedli! A to ani nehovorím o interiéri, ktorý vyzerá ako domček pre bábiky. Mega miesto nielen pre milovníkov sladkého, aj vďaka skvelému kafé. Ale dajte si pozor na otváracie hodiny, v pondelok sú zatvorení a ostatné dni okrem víkendu len od 12.00 do 18.00. Jeden cupcake vychádza na 35 dkk a za štyri dáte rovných 120.

Streetfood na Papirøen- je taká kodaňská náplavka, ale lepšia :D Čo sa mi páči, je to množstvo free lehátok a rôzneho posedenia, kde si môžete s jedlom alebo pitím sadnúť a vychutnávať výhľad na vodu a západ slnka. Streetfood je vlastne bývalá hala, s množstvom stánkov s jedlom a pitím, kde si vyberie snáď každý. Stále tam hrá hudba, všade je plno ľudí a bicyklov. Proste atmosféra. Určite ochutnajte pizzu, egg wraps (super pre ľudí, ktorí sa vyhýbajú lepku) a hotdogy Pølse Kompagniet, ak jete mäso.

Meetpacking district - podobný koncept ako Streetfood, ale menšie a viac v centre, vo Vesterbro. V areáli bývalého bitúnku sa nachádzajú reštaurácie a stánky s jedlom a pitím. Najväčšie fronty sú stále na pivo, to má tuším len jeden stánok. Ja mám najradšej vegetariánske 'palacinky' Crêpes, vyjdu na cca 60 dkk.

Joe and the Juice - keď neviete kam ísť len na rýchly snack v meste, Joe to istí. Super avokádový sendvič, kafé a ovocné smoothies. Pobočiek sa nachádza v meste rovno niekoľko, ale vzhľadom na veľkosť sendviču, Joe je celkom drahý -- zaplatíte zaň okolo 54dkk.
Torvehallerne- Dáni asi obľubujú tento koncept trhu a spoločného posedenia pri jedle. Torvehallerne sú dve obrovské haly so stánkami, kde si môžete jednak dať niečo pod zub, no tiež nakúpiť si domov všelijaké dobroty. Môj priateľ odporúča ducksendwich vo francúzskom stánku (ktorý inak vyjde cenovo takmer rovnako, ako môj obľúbený mini avokádový sandwich v Joe).

Neighbourhood Organic Pizza and Coctails - super chrumkavá pizza s rôznymi netradičnými ingredienciami. Mala som zatiaľ len Potato Brie (lebo je jediná veggie), ale určite odporúčam. Nevýhoda je akurát cena, 145 dkk za pizzu je celkom dosť, ale tak čo tu nie je drahé, že ..

The Coffee Collective - transparentná kafé-pražiareň, ktorej záleží na tom, aby mal kávo-pestovateľ v Keni rovnaké podmienky a status ako pestovateľ vína vo Francúzsku. Jej menšiu 'pobočku na stojáka' nájdete aj vo vyššie uvedenej Tovernhallerne, v kaviarni vo Frederiksbergu si môžete aj posedieť v peknom prostredí s internetom.

Grød - moje obľúbené mieste v Norrebre, blízko od Superkillenu. Majú tu výboré sezónne rizotá a limonády, a tiež ako vraví Red Poppy Zuz, raňajkové ovsené kašičky. Cenovo je to taká kodaňská normálka (okolo tých 60 dkk vychádzajú) a jediná nástraha číha v tom, že si hneď nesadnete a kašičky budu vypredané. Brunch ponuka sa môže vypredať skôr než čakáte, a večere varia až od piatej.


WHERE TO EAT:
Serenity Cupcakes - the best and cutest cupcakes you've ever eaten! And so is the interior reminding me of a doll house. This place is also great for those who don't like sweets that much - thanks to the delicious coffee they serve! But check out the opening hours - they're closed on Mondays, and during the week they're open only from 12.00 til 18.00.

Streetfood on Papirøen (Paper Island) - an old industrial hall full of food stands with huge variety of meals, music, deck chairs outside to enjoy your meal and sun at the same time. Many people, many bikes. Perfect place by the canal with a true Danish atmosphere to relish good weather after work with friends. Be sure to try the pizza slices, egg wraps (if your prefer a gluten-free option) or if you eat meat, definitely go for Pølse Kompagniet hotdogs!

Meatpacking district - the summer weekend market with similar concept to Streetfood, but smaller and closer to the center of a town, in Vesterbro. A former slaughterhouses area is being rebuilt into a popular spot to hang out for young (and hungry) Danes. I'd recommend vaggie pancakes 'Crêpes', they cost around 60 DKK. You can also find a nice selection of permanent restaurants here from organic BioMio, to Mother's pizza, Mikkeller's brewpub Warpigs, burgers, cocktails and some upmarket venues.

Joe and the Juice - if you don't know where to grab a quick sandwich or coffee in the city, Joe is the place you need. They've got a few branches around the city and except for snacks and coffee they also offer great smoothies. The only con I see about Joe is that it's a bit pricy - e.g. my fav avocado sandwich costs 54 DKK.


Torvehallerne - Danes love this concept of food market and hanging out with friends, eating, drinking or just chillin'. Torvehallerne are two big halls full of stands with food, where you can either eat something or buy some international goods and cook them at home. My bf recommends Ma Poule's duck confit sandwich - a big French baguette with soft duck meat, which costs almost the same as my beloved avocado sandwich at Joe's.

Neighbourhood Organic Pizza and Cocktails - super crunchy organic pizza with unusual ingredients. My fav one is Potato Brie (since it's the only veggie one on their menu), but these crunchy cuties are a bit pricy--they go for 145 DKK.

The Coffee Collective - a transparent coffee place / roastery, whose dream is for a coffee farmer in Kenya to obtain the same status and living conditions as a wine grower in France. You can find them in Torvehallerne mentioned above, or in Frederiksberg on Godthåbsvej, in a very nicely furnished branch, with wifi and a nice view of roaster machines.

Grød - my beloved place in Nørrebro, near to Superkilen. I love their seasonal risotto, porridges, lemonade and all those breakfast goodies. The prices are quite average for Denmark and the only problem with this place is that it might be overcrowded, all the places occupied and porridges sold out, so hurry up! They offer brunch until 3pm. but the dinner is served only from 5pm.
Keď to zhrniem, v Kodani je vážne veľa miest kam zájsť a kde sa oplatí dať si niečo pod zub, a to aj keď nerátam klasické turistické destinácie ako Malú Morskú, Christianiu či Nyhavn.

Ak by vás zaujimalo, môžem niekedy nabudúce zhrnúť svoje tipy na shopping alebo architektúru v Kodani.

Dajte mi vedieť, čo by ste si radi prečítali.All in all, there are plenty of awesome places where to go or eat in Copenhagen, and it doesn't have to be the traditional ones like the Little mermaid, Christiania or Nyhavn. Next time I might prepare a shopping guide to CPH or where to go to see some interesting architecture in CPH if you want. Just let me know in comments below.

dress and cardigan: H&M // jeans: Mango // shoes: Vagabond // belt: COS

(taken by Zenit analog camera, no postprocess)

4 comments

 1. No v prvom rade, si nádherná Sju, úplne ťa "žeriem"♥ A v druhom, keď raz pôjdem do Kodane, tak sa vrátim k tomuto článku a nechám sa inšpirovať!

  ReplyDelete
 2. This blog post is awesome! Thank you so much for this, since I'm coming in August to Denmark,please write post about shopping guide and architecture. :)

  ReplyDelete
 3. Ja nemám slov! <3 Ako na článok, tak ani na teba a tvoj outfit. Ako to prosím ťa robíš, že si tak krásna? Vyzeráš mega super priam božsky!!! <3
  WITH GREY WOLF

  ReplyDelete
 4. keď tam raz pôjdem, určite sa inšpirujem týmito tipmi :)
  a si nádherná! tie fotky sú úplne skvelé . wau!

  ReplyDelete