My Year 2017

A máme ďalší rok za nami. Nikdy som neholdovala bilancovaniu a rekapitulácii, čo sa udialo alebo neudialo. Minulosť je nepredvídateľná a radno napredovať, než sa sentimentálne obzerať čo bolo. 

TL;DR: Tento rok bol ale špeciálny. 

Po 4 rokoch vo korporáte a ďalšom roku analýz už pre dánskeho zamestnávateľa, som sa rozhodla opustiť isté vody 9-5 zamestnania a vrhnúť sa voľným pádom na freelancing

Prvým spontánnym rozhodnutím bolo fotenie streetstyle na Copenhagen fashion week, po tom, ako som sa nedostala na dve prehliadky. Fotky boli uverejnené vo viacerých škandinávskych médiách a hneď za tým nasledovala cesta na fashion weeky do Paríža do Prahy.  

Na jar sa mi ozvala Marie, či by som sa s ňou nechcela spoluvytvárať pripravovaný magazín Luelle, čo dalo môjmu freelancu stabilnejšie kontúry. Koncom jari ma prvý raz oslovili z Virtue Scandinavia, súčasť Vice Media Scandinavia, s ponukou či by som pre nich niekedy nefotila komerčné projekty a tiež ma začal registrovať dánsky módny dom - Munthe, a mne sa splnil sen o ktorom sníva každá holka, ktorá je v srdci stále módna blogerka - vyberať si oblečko zo showroomu (nie z ázijského eshopu) len za to, že ho podľa ľubovôle môžem niekedy postnúť na IG. (tu sa asi každá etablovaná blogerka zasmeje, ale pre mňa to fakt znamenalo veľa)

And yet again, another year is over. Never been into recaps much, what's gone is gone, better to look ahead, but TL;DR version is—this year was pretty special.

After 4 years working in a corp, another one in a Danish startup, I was about to leave the shallow waters of 9-5 job and dive into the world of freelancing as a photographer.

It started rather spontaneously—After I didn't get a backstage pass to some shows at CPHFW, I decided to stay outside and shoot my first streetstyle ever. Pics were posted in several Scandi magazines and afterwards, I flew to fashionweeks in Paris and Prague.

What's more, shooting streetstyle and backstage of shows caught an eye of fashion and marketing professionals. In the spring, Marie Hindkær reached out to me, with a cool offer to work for her in a relaunched lifestyle mag Luelle, which gave a sense of stability to my freelance life, then I teamed up with Virtue Scandinavia (part of Vice Media Scandinavia) and became one of their contributors for various commercials and I started to be recognized by cool Danish fashion brands too, when (my blogger heart skip a heart beat with happiness) Munthe invited me to their showroom and our collab has started. Soo many exciting news and it wasn't even the half of the year!

 

Leto bolo celkovo veľmi plodné, počnúc letným editorálom pre IG Henrik Vibskov Boutique a Barbary i Gongini, až po rôzne drobné stylingové projekty s rôznymi ľuďmi.

A augustové fashion weeky v Kodani a v Prahe kick-offli totálne mega vec, na ktorú budem spomínať snáď do konca života a to fotenie streetstyle pre Fendi počas fashion weeku v Milane. Tak zážitkami a svetovými osobnosťami nabité tri dni som nikdy nezažila a asi ani nezažijem.

Okrem pracovných ciest som i veľa cestovala. Boli sme s mojim mužom Holandsku (Amsterdam, Rotterdam), Španielsku (Valencia, Alicante a končene sa mi splnil sen vidieť La Muralla Roja), v Poľsku (Gdansk) a precestovali skoro celé Portugalsko

Rok 2017 bol doslova prelomový i čo sa spätnej väzby na moje pôsobenie na IG a blogoch týka. To, s čím som v podstate úplne náhodou a bez nejakého dlhodobejšieho zámeru začala v Novembri/Decembri 2016, a teda v postovania mojich styligov ladených do určitých farieb, sa stalo počas roku 2017 pre mňa signifikantným. Ale i v časoch, keď som to prerušila (ako dovolenky, fashionweeky) sa mi stále dostávalo od vás veľa podpory a spätnej väzby, za ktorú som vám veľmi vďačná. Za posledný rok mi takto vzrástol počet followerov vyše o 2 tisíc (čo v mojom prípade znamená dvojnásobok) a ja nepoznám lepšiu odmenu akým je pocit, že sa ľuďom páči čo robím.

A čo je najdôležitejšie, spoznala som sa (alebo sa bližšie skamarátila) s mnohými zaujímavými a inšpiratívnymi ľuďmi - od fotoprofesionálov ako Andreea Bogdan, Søren Jepsen, Adam Katz, cez style icons ako Marie Hindkær, Susan Stjernberger, Marie My a.k.a. Nemesis Babe a všetky tie módne profesionálky a blogerky, s ktorými mám možnosť prehodiť reč počas fotenia pre Luelle, až po naše česko-slovenské ikony štýlu, módy, fotografie (a vôbec umenia), ako Barbora Kubi, Nikol Herec, Alexandra Hrašková, Lucie Kratochvílová a veľa veľa ďalších, ktorí mi obohatili rok 2017 svojou prítomnosťou, svetonázorom alebo hoci len osobným štýlom.

Už teraz viem, že i rok nový bude rokom veľkých zmien. Hlavne však, nech sme všetci zdraví a k sebe dobrí. Klišé, ja viem, ale ono to tak ozaj je.

Tak šťastný nový rok 2018, milí priatelia!

Summer was a ride too. Besides small jobs for IG of Henrik Vibskov Boutique and Barbara i Gongini and teaming up with cool people for their styling projects, summer fashion shows in CPH and Prague kicked off the most amazing job I've ever had (and maybe will have had for some time)—shooting streetstyle for Fendi social media channels in Milan. The most exciting experience that I will never forget! <3

Except for business trips I have traveled a lot in 2017. With my man we visited Netherlands (Amsterdam, Rotterdam), Spain (Valencia, Alicante and I finally visited La Muralla Roja - another dream came true), Poland (Gdansk), and traveled through most of Portugal.

Can't avoid to mention, 2017 was a blessing for my IG too. What started rather impulsively at the end of 2016, has become something like my style or signature - I speak about the colorschemes. But even in periods of time when I'm not able to maintain the mono-tone structure (fashionweeks, my traveling), you still show me great support and I'm very grateful for that. Thank you for all your likes and nice comments on the posts during the last year! Means really a world to me!

But also in the offline world - year 2017 brought many new people to my life. I had the chance to meet (or get to know better) so many inspiring and great people. This is something I appreciate the most. Real offline friends, but also a wide circle of acquaintances  - that's what makes the world a really hyggelig place. From professional photographers like Andreea Bogdan, Søren Jepsen, Adam Katz, through style icons like Marie Hindkær, Susan Stjernberger, Marie My a.k.a. Nemesis Babe and all those super cool girls and fashion professionals I've met during Luelle shootings, to women of fashion, photography and art from Czecho-slovakia like Barbora Kubi, Nikol Herec, Alexandra Hrašková, Lucie Kratochvílová and many many others, who have illuminated my year 2017 with their style, personality, or world view.

2017 was just amazing and I already know, 2018 won't be any different. Let's hope it will be also full of kindness and health, because that's the most important thing. 

Happy new year, my dear friends!

What I wore this month

Toto sú prosímpekne asi jediné žlté veci v mojom šatníku. Ani neviem prečo vlastne. Sýtu žltú mám celkom rada, no nosím ju hlavne s čiernou, alebo ako súčasť nejakého vzoru na oblečení. Na kanárikovejšie kombinácie asi nie som dosť odvážna :D

Posledné týždne ma mega dostal set od Hunkøn - čo je relatívne mladá dánska značka, ktorá sa nebojí experimentovať so vzormi a materiálmi (teda niečo presne pre mňa :D), samozrejme Ganni musí byť, lebo to je moja odevná láska odkedy moja noha prvý raz kročila na dánsku zem (aktuálne túžim po Julliard Mohair svetri v akejkoľvek farbe) a posedávajúc v žlto-sedačkovej kaviarni (po tom, ako som zabudla odfotiť kafé, kým ešte bolo) som zvečnila nové DW hodinky, ktoré mi poslali. Pokiaľ by ste mali pocit, že už ich majú snáď úplne všetci na zemeguli, len vy nie, a chceli by ste ich tiež, smelo použite kód SJULOVES na 15% zlavičku.

Čo vy a žltá? Nosíte? A s čím ju kombinujete?

These are most likely the only yellow items in my closet. Idk why, yellow is a nice color and I like it  - especially in bright, vivid tones, but when it comes to wearing it, I almost always go for the combination of yellow and black, or wear yellow as a pattern colour - accompanying other colors. Apparently I'm not brave enough for more jovial combos :D

I've been really into this floral set from Hunkøn lately - Hunkøn is a fresh local Danish brand, mixing various textures, colors and patterns in their designs, but still creates very wearable pieces - so I'm really fond of them! No surprise, I was wearing Ganni as well, as it's been my clothing-love since my foot touched the Danish soil for the first time. (Most recently I'm dying for Julliard Mohair pullover in any color) and while sitting in a chair-matching-my-IG-theme cafe, I took a pic of my new DW watch I got recently - feel free to use code SJULOVES for 15% off if you want them or similar ones.

How about you and yellow? Do you wear it and how do you combine it?

Hello World!

Po dlhej dobe Ahoj z Kodane!

Trvalo mi niečo vyše polroka sadnúť si za stôl a napísať konečne pár viet.

Dôvod?
1. Nechcelo sa mi
2. Nebolo o čom. Pretože od začiatku tohto roka som pohltená prácou, ktorá ma baví a ponáňa vpred, a články štýlu "len aby niečo bolo napísané" nemám rada. A verím, že ani vy.
3. Nebola som spokojná s úrovňou svojich predošlých článkaov a celkovo mi už prestal vyhovovať koncept klasického fashion blogu. 

Mám tým na mysli outfitové posty obsahujúce aspoň 5 fotiek, ideálne s popisom outfitu.
Pamätám si, ako som v úplných začiatkoch, čo bolo tak asi 3-4 roky dozadu fotila outfitový post snáď aj hodinu, aby som mala dosť fotiek aj celej postavy, aj detailov, aj neviem už čoho - aby to vyzeralo tak, ako to robia ostatné blogerky.
A potom text - napísať k tomu text že čo nosím (omg nuda!), alebo nejakú úvahu na inú, hlbšiu, tému. A ak úvahu, tak ako, aby to malo hlavu a pätu? Slohy na literatúre mi nikdy moc nešli a články o ničom ma všeobecne iritujú nielen na iných blogoch ale i v médiách, takže moje rozhodnutie - lepšie nepísať nič, než len ďalší crap, bolo na spadnutie.

No..a predsa tu teraz zas spamujem :D 

A hodím i otázku do pléna - bavia vás ešte vôbec blogy? Alebo sme už všetci už len na IG, YT (či v najlepšom prípade v offline svete :D)

Ak sa vám chce, dajte mi vedieť, jak to vidíte!


Long time no see, my friends!

It took me more that half a year to sit down and write here a piece of text.

Why?
1. Lack of mood to do so (brutal honest answers ale always the best)
2. Lack of topics to write about. Because I'm overhelmed by work that I enjoy, don't have time for serious texts and I don't like meaningless articles - I believe you don't either. 
3. I wasn't that happy with my previous texts (excatly because of the reason above) and also with the traditional concept of a fashion blog.

I mean..
I remember, where I was younger, how deeply I have tried to look like other bloggers, have the very same structure of the blog, with 5 outfit pics accompanied with details shots, and a piece of text about what I'm wearing. This kind of approach has become very dull to me soon, and since I've been blogging, my progress as a photographer/blogger is crucial for me, and so is to enjoy what I'm doing.
Overall, less amount od text and more pics and stylings - that's my ideal balance!

And how about you. Do you still read blogs or we're all only at IG or YT? :D

Let me know!

 Ganni coat // BACK bag // New Balance sneakers

Ganni coat // BACK bag // New Balance sneakers

 Ganni blazer // &amp; Other Stories skirt and belt // Prada shoes

Ganni blazer // & Other Stories skirt and belt // Prada shoes

 Ganni coat // Mango boots // Bimba y Lola bag

Ganni coat // Mango boots // Bimba y Lola bag

 &amp; Other Stories jacket and dress

& Other Stories jacket and dress

 Monki jacket // Baum und Pferdgarten shirt // Ganni skirt

Monki jacket // Baum und Pferdgarten shirt // Ganni skirt

Dupe or Original? | How Zara makes this decision hard

Maybe you have spotted it, or you even own one - a Zara dupe of the Acne Velocite jacket. Massive aviator faux leather jacket with a superfurry lining, for a tiny fraction of the original one's price. Really a nice one, no surprises I've seen it so often on streets and blogs everywhere.

You know, the thing about Zara is that there is always this difficult dichotomy - dope style for little money x poor quality and high chance it has been copied from a runway. Lavish fashionista's soul x acknowledgment, WHY all these items are so much cheaper and that stealing intellectual property is bad.

Every coin has two sides and everything can be excused, somehow. Zara brings fashionable pieces to women who fancy stylish wardrobe, but who couldn't be ever able to buy the original version of those.

No more words needed, I have a love-hate relationship with Zara

One way or another, I've decided not to buy this jacket. I've bought an original Acne hat instead of it (but for the same price). It doesn't warm me the whole body like a jacket, however, the feeling that I've supported a designer and haven't chosen to wear a copy, warms me inside.

But let's wait what I'll go for the next time (I've seen some very cool summer shoes collection by Zara ehmm). I'm a lavish fashionista sometimes (read 'too often').

How about you and Zara? Friends, or not really?

Living out of a suitcase

 

How do I recognize, I'm totally slammed by self-inflicted work?

- I have my first coffee of the day at 7.30 pm.

- I forget to tell my friends a super cool story which happened already a week ago.

- After three months of not being at home, I can't stop working while sipping an after-dinner wine with my parents.

- Whole week passes without me listening to even a single song in my Discover Weekly.

With these feelings I came back to Copenhagen yesterday, after my tour de Prague - Bratislava - southern Slovakia - northern Slovakia - Krakow - Berlin, to enjoy the crispy Scandinavian sun for two weeks, and then hurray to Spain!

And what about you? What are you looking forward to in April?

 

top and dress: H&M Studio SS17 // bomber: H&M Trend // bag: BACK // sneakers: Nike

pics by:

Kamila Shíbalová

Paris | First Impressions | Where to go for brunch

 

Before I bring you a mega-piece with my experience and photos of streetstyle from Paris Fashion Week AW2017 (already looking forward to the Prague one), I prepared some quick tips and my first impressions from Paris. I went there with my boyfriend for a semi-working, semi-vacation trip and here is what I found out.

WHAT I LOVED ABOUT PARIS:

 • picturesque streets of Montmartre
 • walking along the Seine river
 • grandiose streets, squares and architecture in the centre, reminding me a bit of either Prague or Budapest
 • restaurants with outdoor seating and great brunch menus you can enjoy throughout the whole day
 • people enjoying themselves and chit-chatting with their friends in those restaurants, even in early-spring rainy weather
 • free tap water with your order
 • meeting Lucie in one of the must-visit places in Paris--Cafe de Flore
 • great pastry
 • night visit of sparkling Eiffel tower
 • Sacre Coeur and the nice views of Paris

WHAT I DIDN'T LIKE:

 • Three days of neverending rain and running around in wet sneakers
 • The streets outside the centre were a bit dirty
 • Families of homeless people camping on Champs-Élysées
 • Parisians, who are not as chic as I originally thought
 • Parisians, who don't speak English, just as I heard
 • Car culture with a lot of noise and exhaust gasses in the city

WHERE TO GO FOR BRUNCH:

Holybelly - allegedly the best brunch in Paris. And it was really good. But the place is really crowded and you can easily spend half an hour in a queue outside.

Blackburn coffee - even a tad better than Holybelly in my view. And they have free wifi. You have to go for Oeuf cocotte if you visit!

Café de Flore - the ultimate venue for every instagrammer. Unfortunately, we didn't get the round table outside. Nevertheless, both omelette and coffee were delicious, so we survived being in a slightly less photogenic part of the restaurant

Benedict - maybe you've guessed it by the name, yes, Benedict eggs, prepared in different ways for the whole day (but it's also a proper restaurant with daily lunch menu)

Any bakery along the way, we went to Huré - supersoft croissants and maybe the best non-sweet pastry ever

I think there are other European cities which I enjoyed more than Paris. Barcelona, for example. Maybe we were just unlucky with the rainy weather we had in Paris and Barcelona is a paradise for all foodies. It's true, though, that Paris has much more to offer. I'm already looking forward to our next visit, as we've only managed to visit a couple of places. I'm sure Paris will get another chance to prove it's a great city to us. What about you? How do you like Paris? Which European cities do you like most?

coat,trousers, earrings: & Other Stories // sweater: H&M // boots: Zara // bag: BACK // hat: Acne

5 hidden gems: Where to take pics in winter Copenhagen

 

While in summer you don't need more then a street soaked up in the sun to create an awesome pic, the winter is different. Greyness all over, cold and rain test your creativity in taking pics outside - either as a photographer or a blogger. Photogs and bloggers in one surely know the feeling. #toughlife

Today, I prepared a list of places where you can take awesome pics even in winter time in CPH (which is from August til July here...). There are some cool interiors where you can hide from the cold outside, or great exteriors to play with compositions and make your pics look great even though the sun is not cooperating. And all of it for free - what else you could wish for.

1. Glypoteket.

An art gallery in the very heart of CPH offers a free entrance on Tuesdays. The Winter Garden full of plants is a place where today's pics have been taken, but there's a lot more to see there, especially if you are into sculptures.

2. More greens and warmth - this is what you can find at the Greenhouse of the Botanical Garden in CPH.

Take a peek at my latest post from this wonderful place, or at pics from Rebeka from last summer.

3. Superkilen

- Half a mile long urban space wedging through one of the most ethnically diverse and socially challenged neighborhoods in Denmark. Here, you can find functional installations from all over the world, spend whole afternoon with your family or friends, or do a cool photoshoot. For example at the Red Square or on the ..emmm... Striped Hill

4. Normann Copenhagen

Epic showroom of the designer furniture in Copenhagen which has taken over every Danish visual geek's instagram. I can assure you, it's super-photogenic in there and if you like minimalistic Scandi design, you'll certainly get a kick out of it. Check my pics here

5. Amager Strand Beach.

Okay, you probably won't warm up there or beat the greyness by colorful backgrounds. Actually, quite the opposite. You'll make an advantage of the overall grayness with the grey sky, grey sea and beach stations made of concrete to create the Danish-most melancholic pics ever. Rough and authentic Danish beauty. You can check out my attempts to capture this awesomeness here or here.

hoodie and trousers: H&M // boots: & Other Stories

All in all, there are quite many places to shoot even during the winter here in CPH. Places which are just outstanding and telling a story by themselves, so you don't have to overdo it with the styling. (Which also happen sometimes :D Bloggers and stylists in one surely know the feeling.)

Anyway, do let me know in the comments how you liked the article and in case you're interested in hearing more from the 'backstage' of my work seen here on blog, tips, tricks etc.