Shooting for VICE in Prague

Keď sa stretne pätica šikovných holiek, ktoré sa neboja vložiť do projektu elán a hlavne srdiečko, nemôže to dopadnúť zle. A trebátrs budú mať aj šťastie. Presne ako sme mali my, keď sme v Sape našli úplne dokonalé lokácie pre každý look pre Vice fotoprojekt. 

1 look na 1 lokáciu, 1 modelka, 2 fotografky a presne toľko rôznych pohľadov na záber. 
O tom, ale hlavne o vzájomnej spolupráci, inspirácií a o spoločnom nadšení pre vec, je náš editoriál na na Vice Czech/Slovak. 

I keď sme miestami poskakovali medzi kvapkami dažďa, na chvíľu nám auto zablokovali ďalšie pripárkované autá, vybila sa mi baterka v blesku, všetko nakoniec dopadlo na jednotku a celý si ho aj s rozhovorom Alex a mňa si môžete pozrieť na Vice CR/SR, alebo moju casť práce na blogu v sekcii Editorials.


Model: Vaness Š.
Stylist: Simona Luhova
MUAH: Gabriela Pribisova
Photo: Me 

When you take 5 super motivated smart girls, who are not afraid to put an extra portion of ethusiasm, creativity and of course, put their hearts (secret and strongest weapon) into the project, the result can't go wrong. And maybe they'll have a bit of a luck too. Such as we had, when we found the sickest location ever for every single look we had, in Prague's Vietnamese neibourhood, Sapa. 

1 look at each location, 1 model and 2 photographers - and the exactly same amount of different perspectives and senses of aesthetics.
This, but more about the collab, sharing inspiration and joy for work, was the editorial shoot for Vice Czech/Slovak about.

Even though we fought with rain for a little bit, got stuck on a parking lot and my flash batteries died accidentaly (as always, when I needed them most), we had a great time and now You can read the interview with the second photog Alex and me here on Vice Czech/Slovak (in Slovak), or check the rest of my work in Editorials here.

Model: Vaness Š.
Stylist: Simona Luhova
MUAH: Gabriela Pribisova
Photo: Me